A Gyűjts szelektíven, élj sportosan! elnevezésű, környezetvédelmi program keretében, a Decathlon Sportáruházlánc támogatásával, a Gondoskodásból Jeles Szociális Szövetkezet koordinálásával használt étolaj- és zsírgyűjtési akciót hirdetett [Olajszennyezés helyett sportszer!] címmel bölcsődék, óvodák, általános- és középiskolák, alapítványok és egyesületek, valamint az Őket támogatók számára.
Ehhez az akcióhoz elsők között csatlakozott a kecskeméti Arany János Általános Iskola közössége.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
A tapasztalatokról kérdeztük az iskola programkoordinátorát, Modok Gáborné Éva nénit.
Mikor csatlakoztak a programhoz?
2015 év elején, amikor első alkalommal megkaptuk a szervezők felhívását. Több környezetvédelmi programot is működtetünk az iskolában, gondoltuk ilyen még nem volt, teszünk egy próbát. Arról nem is beszélve, hogy a csatornába vagy egyszerűen csak ki a természetbe öntött zsír és olaj hatalmas károkat okoz a termőföldben, az ívóvíz készletekben és a csatornahálózatban egyaránt.
Hogyan fogadták a szülők?
Első hallásra többen kételkedtek ennek sikerében, mint akik lelkesedtek. Azt gondolták, hogy a gyerekek csupa olajosak, koszosak lesznek tőle. Nem így lett. Egyre többen csatlakoztak és mára már számos családban gyakorlattá vált az elhasználódott étolaj és zsír összegyűjtése.
Hogyan sikerült meggygőzni a kételkedőket?
Szokatlan volt a családok számára, hogy ezt a hulladékfajtát is szelektíven gyűjtsék. A papír, műanyag és a fém szelektív gyűjtéséről már nagyon sokan hallottak, számos család e szerint is gyűjti őket. Az olaj viszont a lefolyóban kötött ki. Elsőként a gyerekekkel beszélgettünk a természetbe kiöntött olaj és zsír rendkívül káros hatásairól, majd a szülőknek adtunk pár parktikus tanácsot arra, hogyan és mibe gyűjtsék össze az elhasználódott sziradékot. Mind e mellett ösztönző az is, hogy az összegyűjtött hulladék után sportszervásárlási utalványt kap az iskola.
Mi a tapasztalat, mennyire "koszos" ezzel a hulladékfajtával foglalkozni?
Egyáltalán nem az. Ha jól záródó, eldobható műanyag flakonba teszik otthon, akkor semmi baj nem történhet. A hulladékkezelő tiszta, zsákkal bélelt, jól záródó gyűjtő edényzetet biztosít és rendszeresen elszállítja az összegyűjtött mennyiségeket. Amiatti aggodalom, hogy minden csupa olaj lesz nem igazolódott be, ez mára már csak kifogás.